Бишенче юбилей гомумшәһәр Сабантуе

2019 елның 18 июне, сишәмбе

16 июнь көнне " Елочка» мәдәният һәм ял паркында XV Юбилей гомумшәһәр Сабан туе узды. Бу иң танылган татар милли-мәдәни бәйрәме Домодедово җирендә нык яши.
Һава торышы бу көнне оештыручыларны да, катнашучыларны да, кунакларны да сынатмады. Иртәдән паркка округ кешеләре һәм кунаклар тартылды, күбесе гаиләләре белән балалар белән килде. Алдагы еллардагы кебек үк, Сабантуйга Мәскәү өлкәсенең башка шәһәр һәм районнарыннан күп кунаклар килгән иде. Конкурсны оештыручылар бәяләвенчә, бу көнне «чыршы» паркында барлыгы җиде меңгә якын кеше катнашкан.
     Татарстан Республикасының Россия Федерациясендәге Тулы вәкаләтле вәкиллеге һәм Мәскәү өлкәсе Хөкүмәте ярдәме белән Мәскәү өлкәсенең татар милли үзәге һәм Домодедово шәһәр округы администрациясе бәйрәмне оештыручылар булып тора.
     Иртәдән башлап, матур паркның төрле почмакларында төрле милли татар уеннарында, бәйгеләрендә катнашырга мөмкин иде. Җиңү һәм призлар өчен стар һәм млад бик теләп көрәште. Домодедово Сабан туена җиденче ел рәттән Татарстан Республикасының Яңа Чишмә муниципаль районыннан зур делегация килә. Татарстан кунакларын күптәннән Домодедовода бәйрәм «изюминка» дип атарга була. Паркка урнаштырылган әлеге Татар хуҗалыгыннан тыш, кунаклар үзләре белән зур концерт программасы алып килделәр.
     Сабантуйның рәсми өлешен Домодедово шәһәр округы башлыгы Александр Двойных һәм Татар өлкә үзәге рәисе Фуад Солтанов ачып җибәрде. Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов исеменнән сәламләү сүзләрен Россия Федерациясендә Татарстан Республикасының Тулы вәкаләтле вәкиле урынбасары Эмиль Фәйзуллин укыды. Традиция буенча иң яхшыларына Татарстан Республикасы, Бөтендөнья татар конгрессы һәм Домодедово шәһәр округы администрациясе бүләкләре тапшырылды. Сабантуйда кабул ителгән кебек, тамашачылар күзләренә бәйләнгән балчык чүлмәкләрен Александр Двойных та, Эмиль Фәйзуллин да, Яңа Чишмә районы башлыгы Вячеслав Козлов та ваттылар.
     Чын битлекләр тере тәкә һәм призлар өчен «Көрәш»татар милли көрәше осталары көрәшкән мәйданчыкта көч сынашты. Анда Мәскәү һәм Мәскәү өлкәсенең танылган башкаручылардан тыш, татар эстрадасы йолдызлары Айдар Галимов һәм Сөмбел Билалова чыгыш ясады.
     Домодедово Сабантуеның төп девизы - " Мәскәү-безнең уртак йортыбыз»девизы. Сабантуй төрле милләт һәм дин вәкилләрен, яшьтәге һәм төрле һөнәр ияләрен җыйды.

ТНЦ МО матбугат хезмәте»

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: