"QR-тарих»: Яңа Чишмә районында Бөек Ватан сугышында катнашучыларның каберләре янында интерактив табличкалар урнаштырылды

2021 елның 27 мае, пәнҗешәмбе

2020 елның сентябреннән Татарстан Республикасында «QR-тарих»проекты старт алды. Проект «Татнефть» хәйрия фонды һәм яшьләр эшләре буенча Федераль агентлык (Росмолодежь) грант ярдәме белән тормышка ашырыла.
Проектның максаты-Татарстан Республикасы территориясендә җирләнгән Бөек Ватан сугышында катнашучыларның батырлыгын һәм батырлыгын QR-кодлы стояклар урнаштыру юлы белән мәңгеләштерү, ул гаджет аша солдат биографиясенә күчүне тәэмин итә.
Яңа Чишмә районы зиратларында Бөек Ватан сугышында катнашучыларның йөзләгән кабере бар. Белү өчен, алар турында бераз күбрәк гади исеме, фамилиясе һәм еллары, хәзер шактый гади навесить телефон коды һәм ачыла тулы биографиясе.
"1944 елның 16 июлендә 1233 укчы полкының, 371 нче укчы дивизиянең баш отряды (аның составында капитан Савельев батареясы да булган) Литва ССРның Кайшадор районы Дарсунишкис авылы тирәсендә Неман елгасына чыга. Биредә отряд дошманның артиллерия-минометлы һәм пулемет-автомат уты белән атыла, бу исә елганы формалаштыруга комачаулый. Хәлне белеп бәяләп, капитан Савельев үз коралларын уң як ярга ташлый һәм турыдан-туры су басу белән юк итә: 2 танкка каршы орудиене, 5 кул һәм Станок пулеметын, 3 снайпер ноктасын. Уничтожил һәм рассеял кадәр рота пехоты дошман. бу - Яңа Чишмә районының Петропавловская Слобода авылында туып-үскән Советлар Союзы Герое Федор Петрович Савельев турында. Яңа Чишмә авылының Җиңү скверында Советлар Союзы Геройлары Чекин Борис Сергеевич һәм Савельев Федор Петрович өчен «QR-тарих» белән ике стойка урнаштырылган. Яңа Чишмә районының Бөек Ватан сугышында катнашучыларның каберлекләренә һәм каберләренә 16 табличка куелды.
«QR-тарих» проектының Яңа Чишмә командасы планнары - Яңа Чишмә районында туып-үскән Бөек Ватан сугышында катнашучылар турында сөйләү.
- Якыннарыңны югалту авыррак нәрсә булырга мөмкин? Һәр икенче гаилә сугыштан кайтмаган туганнарын, җиңүче сугышчыларны елатты. Яңа Чишмә районыннан фронтка киткән 10 меңнән артык кешенең 7 меңнән артыгы яу кырында калды, шул исәптән 2500гә якын кеше әле дә хәбәрсез югалган дип санала. Безнең бурыч-үз Ватаныбыз тарихына чын мәхәббәтне белү, саклау һәм җиткерү. Нәкъ менә шул максаттан без районда «QR-тарих» проектын тормышка ашыра башладык. Быел без «QR-тарихы " булган тагын 18 табличка урнаштырырга планлаштырабыз. - Яңа Чишмә муниципаль районы башлыгы урынбасары Надежда Ивановна Попкова.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: