"Коррупциясез балачактан»

2021 елның 6 декабре, дүшәмбе

«Актив гражданлык позициясен һәм законга хөрмәтне балачактан ук формалаштырырга кирәк", - дип саный район башлыгының коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча ярдәмчесе Ирина Лобачева. Нәкъ менә шуның өчен бүген балалар иҗат үзәгендә башлангыч мәктәп балалары белән очрашу булды.
"Коррупциясез балачактан" - шундый девиз астында бу очрашу узды. Балалар иҗат үзәге җитәкчесе Евгения Янова балаларга «коррупция» төшенчәсенә мөстәкыйль билгеләмә бирергә тәкъдим итте, балалар белән әңгәмә барышында ришвәт алу һәм ни өчен бирүләрен ачыкларга тырышты.
Сорауның нечкәлекләре белән танышканнан соң, балалар коррупция көнкүреш, эшлекле дәрәҗәдә, хакимият органнарында күренергә мөмкин икәнлеген белделәр, аларның кайда, илебезнең яшь гражданнары буларак, бу күренеш белән очраша алулары һәм аңа ничек дөрес каршы торуы турында фикер алыштылар.
Ирина Лобачева балаларга район администрациясе һәм авыл җирлекләре хезмәткәрләре арасында профилактика буенча нинди эш алып барылуы турында сөйләде, моның өчен җәза бирүләре турында сөйләде, шулай ук балаларга гадел булырга теләде.
«Әгәр без барыбыз да гадел булсак, сезнең түләүсез квалификацияле медицина ярдәме алу мөмкинлеге булачак, чөнки сездә ресурслары күбрәк булган кеше аны синең кебек үк күләмдә алачак. Иң яхшы укытучылардан бушлай уку мөмкинлеге булачак. Карьера баскычыннан менү өчен үз мөмкинлекләреңне чамалап кына тора. Сез иҗади һәм профессиональ рәвештә үз-үзегезне тормышка ашыра аласыз.» - диде Ирина Лобачева.
"Коррупциягә һәрвакыт әйтергә кирәк - юк!» Яңа Чишмә авылының башлангыч мәктәбе укучылары танып-белү һәм, һичшиксез, файдалы очрашу ахырында нәкъ менә шундый нәтиҗә ясадылар.
#Яңа Чишмә муниципаль районы

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: