Татарстан аграрийлары 2019 елда илкүләм проект буенча 410 млн. сумнан артык акча алдылар

2020 елның 17 гыйнвары, җомга

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы тарафыннан илкүләм проект буенча ярдәм республикада крестьян (фермер) хуҗалыкларына "Агростартап" грантлары бирү, авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперативларын үстерүгә субсидияләр бирү һәм терлек, техника һәм терлек сатып алу чыгымнарын 50% ка кадәр каплау аша алып барыла.
"Агростартап" программасы буенча 2019 елда 2 дән 4 млн сумга кадәр 103 мөрәҗәгать итүче 312,7 млн сумлык грант алды, ә авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперативларын үстерүгә субсидияләр бирү программасы буенча 29 кооператив 98,9 млн сумлык субсидия алды.
"Министрлык авылда кече һәм урта бизнесны үстерүгә зур игътибар бирә. Бүген һәр районда республика авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы ярдәме белән үз эшләрен ачкан кешеләр бар. Шул ук вакытта күпләр үзләре акча эшли генә түгел, башкаларга ярдәм итәргә дә әзер, алар көче белән кооперативлар эшли башлый», — дип билгеләп үтте авыл хуҗалыгы министры урынбасары Ришат Хәбипов.
Бүгенге көндә республикада 280 кооператив эшли, аларның 55е узган ел төзелгән. Соңгы ике елда кооперативларның кереме ике тапкыр арткан, ә аларның әгъзалары саны сигез тапкыр арткан.
Исегезгә төшерәбез, "Кече һәм урта эшкуарлык һәм индивидуаль эшкуарлык инициативасына ярдәм итү" илкүләм проекты РФ Икътисадый үсеш министрлыгы тарафыннан 2024 елга кадәрге чорга эшләнгән. Аның структурасы биш федераль проектны үз эченә ала: эшкуарлык эшчәнлеген алып бару шартларын яхшырту, КУЭ субъектларының финанс ресурсларына, шул исәптән ташламалы финанслауга, КУЭ субъектларының акселерациясенә, фермерларга ярдәм итү системасын булдыру һәм авыл кооперациясен үстерү, эшкуарлыкны популярлаштыру. 2024 елга кадәр илкүләм проектны гамәлгә ашыру өчен 481,5 млрд. сум бүлеп биреләчәк.
ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: