2022 елның 15 июле, җомга

Терлек азыгы әзерләү, урып-җыю кампаниясенә әзерлек – бу һәм башка темалар турында район аграрчылары белән узган семинарда сөйләштеләр.

Семинар «Закрома» ҖЧҖ базасында узды, семинарны район башлыгы Вячеслав Козлов үткәрде. хуҗалык очраклы гына сайланмаган, көн саен алар «Данон»компанияләре сата торган 11 тонна сөт савалар. Мондый күрсәткечләр сыйфатлы һәм баланслы ашату белән бәйле. Алар сусыл азык әзерләү өчен консервантлар кулланып, 1 мең тоннага якын сенаж әзерләгәннәр инде. Кышын сыер савучылар баланслы азык алсыннар өчен.
Ел башында терлекләрнең баш саны кимегән,аның сәбәпләренең берсе-азык базасына кытлык. Киләсе кышлату чорында мондый хаталарны кабатлап булмый. Хәзер төп бурыч-җитәрлек күләмдә сыйфатлы азык әзерләү.", – дип билгеләп үтте Вячеслав Козлов.

Район авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе белгечләре быел җәй яхшы үлән үләннәрен билгеләп үтәләр, ул терлекләргә запас белән азык запаслары булдырырга мөмкинлек бирә. Әмма фермер хуҗалыкларының барысы да моны эшләргә ашкынып тормый. Бүгенге көндә районда 14 мең тонна печән һәм 36 мең тонна сенаж әзерләнгән.

Биредә чәчүлекләрнең уңдырышлылыкка ничек йогынты ясавы турында фикер алыштылар, районның 5 кырыннан төрле культуралар үрнәкләрен алдылар.

Районның авыл хуҗалыгы идарәсе начальнигы Леонид Богомолов 2022 елның 6 аена йомгак ясады. Хәзер район хуҗалыкларында 14 234 баш эре мөгезле терлек исәпләнә, 12 мең тоннадан артык сөт савылган, уртача сату бәясе 32,1 сум тәшкил итә.

Очрашу ахырында ай йомгаклары буенча алдынгыларга күчмә кубоклар тапшырылды: терлекләрнең баш санын арттыру буенча иң яхшы хуҗалыклар «Игенче»ҖЧҖ булды. КФХ «Козлов а. е.», «Шакиров а. т.»

#Яңа Чишмә муниципаль районы #ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: